Just another weblog
Sunday March 7th 2021

Porządki i konserwacja dachu

W ramach wiosennych porządków warto zająć się nie tylko wnętrzem domu, ale i tym, co na zewnątrz. A jednym z najbardziej zaniedbywanych – bo zapomnianych – elementów domu jest dach. Zwykle przypominamy sobie o nim wtedy, kiedy zaczyna nam cieknąć na głowę, albo gdy pokrycie dachowe blaknie pod wpływem słońca i zaczyna wyglądać nieestetycznie. Tymczasem regularny przegląd i czynności konserwacyjne na dachu wypada zrobić przynajmniej raz w roku. Jak się za to zabrać?

Przegląd rynien

Warto zacząć przede wszystkim od rynien. Po jesieni i zimie mogą zalegać w nich liście, szyszki lub żołędzie, a także błoto i inne śmieci – ich oczyszczenie to pierwszy krok. Najlepiej jest oczyścić je silnym strumieniem wody, np. z myjki ciśnieniowej. Jeśli zanieczyszczenia osadziły się na specjalnym czyszczaku – kratce podobnej do tej w zlewie, zajrzyjmy i tam. Nie używajmy jednak metalowych narzędzi, które mogą uszkodzić ochronne powłoki rynien

Dzięki tym czynnościom możemy przyjrzeć się lepiej stanowi rynien i sprawdzić, czy mróz i lód nie wyrządziły w nich szkód, np. pęknięć, odkształceń czy rozszczelnień. Nie chcemy ich odkryć podczas pierwszej porządnej, wiosennej ulewy – lepiej być gotowym zawczasu.

Sprawdź, czy wszystko działa

Poprawne działanie systemu rynien można sprawdzić puszczając przez nie wodę – jeśli ta nie wypływa w całości, ale zalega w którymś miejscu, potrzebna będzie korekta spadku. Być może przyda się także naprawić mocowania rynien, aby zdołały udźwignąć ciężar śniegu w następnym sezonie. Przyjrzyjmy się też uszczelkom. Jeśli zauważymy kilka nieprawidłowości w systemie rynien, być może najlepszym wyjściem będzie zatrudnienie specjalisty, który kompleksowo zajmie się tą sprawą. Oczywiście będziemy musieli liczyć się z pewnymi kosztami takich napraw, ale i tak zapłacimy mniej teraz, niż po nagłej awarii, np. zerwaniu rynien, całkowitym ich zatkaniu lub rozszczelnieniu. Po raz kolejnym sprawdza się powiedzenie, że przezorny zawsze ubezpieczony.

More from category

Funkcjonalne meble bazowe i dodatki

Nowoczesne podejście do urządzania wnętrz, tworzy ze zwykłych domowych przestrzeni miejsca niezwykłe, [Read More]

Kilka podpowiedzi dla posiadaczy małych łazienek

Małe łazienki bywają przytulne, ale są kłopotliwe do urządzenia. Dlatego dziś na szybko podrzucam kilka [Read More]

Własne zioła na balkonie

Ostatnio najwięcej uwagi poświęcam naszemu balkonowi – już posprzątałam tam po zimie, nadałam meblom [Read More]

Altana ogrodowa, jak się do niej zabrać?
Altana ogrodowa, jak się do niej zabrać?

Tematem dzisiejszego posta będzie altana ogrodowa. Ile z was nie marzyło, żeby sobie taką wykonać. Problem jest [Read More]

Interesting Sites

    Insider

    Archives